Фото: Роjтерс

Италијанскaта крајбрежнa стражa спасила 47 мигранти откако бродот со кој патувале се превртел на 15 милји јужно од островот Лампедуза, соопшти Ројтерс.

Продолжува и потрагата по исчезнатите.

Италија е главната рута за мигрантите од Тунис и Либија кои се обидуваат да стигнат до Европа.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO