Фото: Роjтерс

Светскиот број еден во тенисот, Новак Ѓоковиќ, по деветти пат е во финалето на Отвореното првенство на Австралија.

Србинот го победи со 6: 3, 6: 4, 6: 2 Аслан Карацев од Русија, кој тргна од квалификациите. Така, Ноле стигна до своето 28 финале на турнирите на Грен слем израмнувајќи се со Рафаел Надал. Лидер на ова рангирање е Роџер Федерер со 37 натпревари за титулата. Досега Ѓоковиќ има освоено 17 Слем титули.

Натпреварот започна изедначено, Карацев не покажа нерви. Но, осумкратниот шампион на Australian Open постепено презема надмоќ, барајќи го бекхендот на својот противник и го проби на нула за 5: 3. Потоа, Ѓоковиќ го затвори сетот со гем на нула со својот шести ас, постигнувајќи 10 последователни поени.

Доминацијата на Ноле продолжи и тој повторно направи брејк на нула за 2: 1 во вториот сет. Повторно на нула за 4: 1. На 5: 2 сервираше за сетот, но родениот од Владикавказ Карацев успеа да врати еден брејк во својата втора шанса на мечот. На 5: 4, Ѓоковиќ ја повтори вежбата, но овој пат стигна до две сет топки, но не успеа и Русинот двапати стигна до поен за враќање на брејкот, која 33-годишниот белграѓанец ја спасуваше со одличен сервис. Во третата можност, ретурот на Карацев излезе во аут и Србинот викна гласно со олеснување.

Ѓоковиќ започна со пробив и во третиот сет, но борбениот Аслан го врати за 2: 2. Тоа го амбицираше Новак и веднаш направи нов брејк Тој продолжи да игра агресивно и повторно проби за 5: 2 и сервираше за место во финалето. Поведе со 40:15 и заврши со ас.

Србинот нанижа вкупно 17 поени директно од прв удар и забележа вкупно 30 добитни удари при 14 непредизвикани грешки. За Карацев, кој забележа вкупно осум победи на турнир во Доха и Мелбурн, вклучително и против Григор Димитров, билансот е 24-30.

Во другото полуфинале во петок играат русинот Даниел Медведев и Стефанос Циципас од Грција.

 

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO