Интер го победи Лацио со 3: 1 во натпревар од 22-то коло во Серија А. Така, тимот предводен од Антонио Конте излезе на врвот во поредокот. Над сите на натпреварот беше Ромелу Лукаку, кој постигна два гола и асистенција.

Домаќините ја имаа иницијативата од самиот почеток на натпреварот. Во 20-тата минута Лаутаро Мартинез се одлепи во шеснаесетникот, а Хут го стигна и го фаулираше во грб. Судијата веднаш покажа на белата точка, а Лукаку го постигна својот 15-ти погодок во шампионатот оваа сезона.

Во последната минута од првото полувреме по среќен рикошет топката стигна до Лукаку и тој упати силен удар за 2: 0. За белгискиот репрезентативец, ова беше гол број 300 во неговата кариера.

Во второто полувреме, Лацио започна посигурно на предните позиции. Во 61. минута Сергеј Милинкович-Савич шутираше од фаул, топката се одби до резервата Ескаланте и го фати Хандановиќ во чекор-2: 1. Само три минути подоцна Интер стигна до третиот гол по одличниот контранапад. Брозовиќ зеде од Имобиле и му додаде на Лукаку, кој го престигна Пароло и го најде Мартинез на празна мрежа, а тој ги постави конечните 3: 1.

 

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO