На почетокот на оваа седмица, брилијантната бугарска оперска sвезда Соња Јончева објави на социјалните мрежи дека веќе е готов нејзиниот следен проект за снимање е готов – албумот ʺПрераждане“. Тој ќе биде достапен за обожавателите на примата од следниот петок.

Еве ги зборовите на Соња Јончева:

ʺСе радувам да го објавам мојот нов албум за Sony Classical 𝓡𝓮𝓫𝓲𝓻𝓽𝓱, снимен со Леонардо Гарсија Аларкон и Cappella Mediterranea!  Со овој проект, кој го обмислувам околу десет години, сакаме да го потенцираме безвременскиот звук на музиката, градејќи мост помеѓу минатото и сегашноста. Поврзувајќи го светот на Монтеверди со светот на бугарската народна музика, шпанските хакери со англиските мадригали, сакаме да покажеме колку глобален може да биде звукот на оваа музика, дури и ако во тоа време луѓето не можеле да комуницираат како ние. Овој проект е апел кон преродба, обединување за обновувањето, од кое нашиот свет и култура очајно имаат потреба во овој момент “.

Во својот нов албум ʺПрераждане“ Соња Јончева ја вклучила и бугарската народна песна ʺЗаблеало ми јагненце“ во аранжман на лејтистот Куито Гато. Заедно со него и ансамблот за стара музика Cappella Mediterranea, раководен од Леонардо Гарсија Аларкон, беа на сцената на фестивалот во Салцбург минатата година и тогаш публиката го почувствува егзотичниот вкус на оваа програма, која се претвори во албум.

Во меѓувреме, во продажба се веќе и билетите за гала концертот со учеството на Соња Јончева, Пласидо Доминго и Софиската филхармонија под раководство на Најден Тодоров на 31 август на отворена сцена пред катедралниот храм ʺСвети Александар Невскиʺ во Софија.

На видето е изведбата на бугарската народна песна ʺЗаблеало ми јагненце“ на сцената на фестивалот во Салцбург.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO