Турското Министерство за култура и туризам состави список на десетте најпопуларни видови улична храна во Турција, кој секој може да ја открие без оглед на тоа кој дел од земјата ќе го посети, соопштува ʺХуриет дејли њуз“.

На врвот на списокот се наоѓа турскиот геврек ʺсимит“, богато попрскан со сусам. Следуваат популарните сендвичи со риба и печените костени.

Веднаш по нив е ʺтантуни“ – завиткан сендвич со мали парчиња месо, лути пиперки, кромид, домати и магдонос. Полнетите школки се петти, а на шестото место е популарниот ʺкумпир“ – полнет компир со колбаси, кисели краставички, пченка, маслинки.

На списокот на министерството следува пилешко со ориз, кое се препорачува да се јаде со туршија и кефир. Потоа следуваат ʺчиј ќофте“ – ќофтиња сплескани со прсти, подготвени со сурово месо или во веганска верзија – со булгур, салца и пикантни зачини.

Свежи бадеми над лед и пикантен пијалок наречен „шалгам“ и направен од ферментирани виолетови моркови ги заземаат последните две места на списокот на топ 10 улични храни во Турција.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO