Новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден реши да го номинира долгогодишниот поранешен дипломат од кариера Вилијам Џ. Барнс како следен директор на Централната разузнавачка агенција (ЦИА), соопшти денес неговиот преоден тим.

Вилијам Барнс, кој беше американски дипломат 33 години, беше американски амбасадор во Русија од 2005 до 2008 година и беше заменик државен секретар за политички работи помеѓу 2008 и 2011 година.

Тој во моментов е претседател на Фондацијата ʺКарнеги за меѓународен мирʺ.

Претходните информации претпоставуваа дека Бајден исто така ја разгледувал кандидатурата на поранешниот советник за национална безбедност Том Донилан, поранешниот вршител на должноста директор на ЦИА, Мајкл Морел и поранешниот министер за внатрешна безбедност, Џех Џонсон, за функцијата шеф на ЦИА.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO