Фото: Роjтерс

Напаѓачот на Баерн, Роберт Левандовски го постигна својот 20-ти гол во во натпревар од 15-то коло од Бундеслигата во поразот од Борусија (Менхенгладбах) со 2-3.

Според статистичкиот портал Opta, 32-годишниот Полјак стана вториот играч во историјата на германскиот шампионат кој постигнал 20 гола на првите 15 натпревари од шампионатот. Ова за прв пат го стори баварската легенда Герд Милер во сезоната 1968/69.

Левандовски минатата сезона ја освои Лигата на шампионите, Купот на Германија, Суперкупот, Бундеслигата, Суперкупот на УЕФА и беше прогласен за најдобар играч на годината во анкетата на ФИФА.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO