Вицепремиериот и министер за надворешни работи на Р. Бугарија Екатерина Захариева го прими специјалниот пратеник на Владата на Република Северна Македонија Владо Бучковски, кој е во работна посета на нашиот источен сосед.

За време на средбата биле разменети идеи за продолжување на процесот за враќање на довербата меѓу двете земји.

Република Бугарија предложила акционен план за соработка со Република Северна Македонија за исполнување на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Се очекува овој документ, кој се однесува на сите секторски министерства, да биде потпишан на претстојното заседание на Заедничката меѓувладина комисија (согласно член 12 од Договорот).

Направен е преглед на спроведувањето на голем број практични ангажмани, за кои Бугарија констатира забавување

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO