Фото: Роjтерс

Во Велика Британија, повеќе луѓе сметаат дека Борис Џонсон треба да поднесе оставка како премиер отколку да остане на функцијата, покажува новото проучување на агенцијата Опиниум, нарачана од ʺОбсерверʺ.

Првото големо истражување од ваков вид од почетокот на новата 2021 година покажува дека 43 проценти од Британците сметаат дека Џонсон треба да поднесе оставка. 40 проценти сè уште веруваат дека тој треба да продолжи да управува со земјата.

Што се однесува до Конзервативната партија на премиерот, 87 проценти се за негово останување како лидер, а само 7 проценти за негово повлекување.

Во најголемата опозициска Лабуристичката партија, за нејзиниот лидер Китар Стармер изразуваат поддршка 52 проценти, а за оставка 20 проценти.

Има мало опаѓање на поддршката за начинот на кој владата води борба против коронавирусот.

72 проценти од испитаниците – со 4 проценти повеќе отколку во претходното истражување – сметаат дека владата не постапува доволно брзо.

Што се однесува до партиите, Лабуристичката партија со 40 проценти поддршка е 1 процент пред Конзервативната партија, која има 39 проценти одобрување.

Следат Либералдемократската партија со 6%, Шкотската национална партија – 5% и Зелената партија – 4%.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO