Ајакс ја плати рекордната за клубот трансферна сума од 22,5 милиони евра за трансферот на Себастиен Алер ​​од Вест Хем, Англија, потврдија денс од лидерот на холандскиот шампионат.

Договорот на напаѓачот со грандот од Амстердам е на четири и пол години. 26-годишниот Алер се враќа во холандскиот шампионат, каде постигна 51 гол со тимот на Утрехт во периодот од 2014 до 2017 година. Голгетерот повторно ќе работи со тренерот Ерик тен Хаг, кој е на чело на Ајакс.

Родениот во Франција фудбалер играше под раководство на тен Хаг во Утрехт пред да се премине во германскиот Ајнтрахт (Франкфурт). Во 2019 година, репрезентативецот на Брегот на Слоновата Коска беше трансфериран во Вест Хем.

Алер би можел да дебитира за Ајакс на дербито против ПСВ Ајндховен оваа седмица.

„Мојот сон е да играм и да постигнам гол во недела. Може да играм на натпревари од Лигата на шампионите и да се борам за титули секоја сезона. Овие високи цели совршено ми одговараат“, изјави напаѓачот за клупската телевизија на Ајакс.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO