Фото: Роjтерс

Осомничени руски хакери упаднале во мрежите на владата на САД, вклучително и на Министерството за финансии и оддели за трговија, соопшти РСЕ. Портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Улиот изјави дека владата „ги презема сите неопходни чекори за да ги идентификува и поправи сите можни проблеми поврзани со оваа состојба“.

Официјални лица запознати со ова прашање рекоа дека хакерите биле насочени кон Министерството за финансии и агенцијата на Одделот за трговија одговорни за одлучување за политиката за интернет и телекомуникации. Исто така, постои загриженост дека и мрежите на другите владини агенции може да бидат компромитирани.

Ситуацијата била толку сериозна што на 12 декември во Белата куќа се состанал Советот за национална безбедност, објави Ројтерс. „Ова е многу поголема приказна од една единствена агенција“, изјави за Ројтерс еден од луѓето запознати со ова прашање.

„Ова е огромна кампања за сајбер шпионажа насочена кон американската влада и нејзините интереси. Ројтерс и Вашингтон пост, повикувајќи се на американски официјални лица, соопштија дека во моментов се верува дека хакери на руската влада стојат зад нападот. Операцијата може да се одвивала со месеци, соопштија официјалните лица. Откритието се случи откако американската фирма за сајбер безбедност FireEye на 8 декември соопшти дека „земја со врвни офанзивни способности“ се пробила во нејзината мрежа.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO