Драги Ѓоргиев, копретседавачот на Мешовитата за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, на прес-конференција изјави дека средбата поминала навистина во академска атмосфера со плодна, слојна дискусија која за жал не донела напредок.

ʺЗа жал, морам да констатирам дека имаме напредок „нула“ после денешната средба. Не најдовме заеднички јазик околу темите за кои разговаравме“, потенцира Ѓоргиев, додавајќи дека проблемот со придавката „македонски“ е во тоа што не се согласуваат во однос на тоа, во кој контекст може да се употреби во однос на Преспанскиот договор.

Според него без резултат завршила и точката за Цар Самуил, бидејќи, како што рече, македонската страна отстапувала од веќе подготвен заеднички текст.

ʺЗа жал се движиме многу полека, како желка“, додал Димитров

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO