Фото: Роjтерс

Повеќе од 62 милиони луѓе ширум светот се заразени со новиот вид коронавирус.

Податоците објавени на „Worldometer“ покажуваат дека новиот вид коронавирус што избувнал во кинескиот град Вухан, заразил 62.010.805 луѓе ширум светот.

Земја со најмногу инфекции се САД, каде се потврдени 13.454.346 случаи на инфекција.

После САД, следуваат Индија (9.351.224), Бразил (6.238.350), Русија (2.215.533), Франција (2.196.119), Шпанија (1.646.192) и Велика Британија (1.589.301). Италија (1.538.217), Аргентина (1.407.277), Колумбија (1.290.510) и Мексико (1.090.675).

Како резултат на инфекцијата починале 1.449.385 лица, додека од болеста се опоравиле 42.803.910 лица.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO