Во врска со вчерашното интервју на г-дин Зоран Заев за бугарската новинска агенција БГНЕС, кое беше во голема мера наидено на многу критики од македонската јавност, ВМРО-Народна партија сака да изрази поддршка за храброста со која зборуваше премиерот.

За жал, бидејќи македонската историографија мораше да ја отвори во изминатите три децении демократија, чекавме еден политичар во функција на премиер радикално да не информира.

Точни се сите работи што ги собрал господинот Заев според објективната историја и според најголемиот дел од книгите извадени од македонските архиви, а фактот дека многу македонски граѓани се шокирани само кажува колку е индоктринирано македонското општество.

Особено ме вознемирува фактот на остри тонови од страна на ВМРО-ДПМНЕ, партија што ја воведе идејата за пријателство со Бугарија и објективизирање на македонската историја во раните 90-ти и ги направи најголемите чекори кон приближување.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO