Патријархот на Српската православна црква Иринеј почина од последици на ковид-19. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на својот Инстаграм профил напиша дека му е чест што го познавал патријархот. „Луѓето како тебе никогаш не заминуваат“, напиша Вучиќ со црно-бела фотографија од патријархот Иринеј. Иринеј беше примен во воената болница Карабурма на 4 ноември, откако за време на редовното тестирање беше потврдено дека има инфекција со коронавирус.

Откако СПЦ на 17 ноември објави дека состојбата на патријархот е стабилизирана, вчера СПЦ во изјавата наведе дека здравствената состојба на патријархот Иринеј е влошена. На 1 ноември, поглаварот на Српската православна црква Иринеј, ги предводеше погребот и литургијата на Црногорскиот митрополит Амфилохије и во криптата на Катедралата Христово воскресение во Подгорица, на која присуствуваа илјадници верници.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO