Фото: Роjтерс

Европската унија го поздрави крајот на борбите во и околу отцепениот регион Нагорно Карабах и ги повика сите страни „строго да го почитуваат“ примирјето меѓу Ерменија и Азербејџан со посредство на Москва со цел да се спречи понатамошна загуба на човечки животи, соопшти РСЕ. Шефот за надворешна политика на блокот, Жозеп Борел ги повика „сите регионални актери да се воздржат од какви било активности или реторика“ што може да го загрози примирјето, потпишано на 10 ноември.

Мировниот договор е постигнат откако азербејџанските сили остварија големи придобивки на бојното поле во претходните шест недели, враќајќи ја територијата изгубена од ерменските сепаратисти пред скоро три децении. Договорот му овозможува на Азербејџан да презема голем дел од планинскиот регион, како и целата област околу енклавата.

Околу 2 000 мировници во Русија ќе бидат распоредени за одржување на безбедноста на територијата за период од пет години. За време на конфликтот, Русија и Ерменија повеќепати изразија загриженост за вмешаност во конфликтот на борците од Сирија и Либија, кои наводно беа однесени во Нагорно Карабах од страна на Турција, најблискиот сојузник на Азербејџан. Борел рече дека блокот внимателно ќе го следи спроведувањето на примирјето, со особено внимание на прашањето на странските борци.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO