„Она што се случува со говорот на омраза во Р Северна Македонија во последно време е целосна срамота. Заев веќе подолго време знае каде државата го прекршила Договорот за соседство, имаме меѓувладина комисија “. Ова го изјави вицепремиерот и министер за надворешни работи Екатерина Захариева на НОВА ТВ.

Таа објасни дека биле извршени инспекции и биле изготвени протоколи со години. Прекршувањата, административните пречки и говорот на омраза се официјално сигнализирани повеќе пати.

„Повеќе од година и пол немаме одговор за програма за култура, образование и спорт. Дури сега тие одлучија да одговорат на предлогот на Министерството за одбрана Бугарија да им помогне во заштитата на воздушниот простор. Тие ја прекинаа работата кршејќи го договорот на историската комисија. Како жена, негодувам за нивниот јазик и сексизам. Балканскиот сексизам нема место во Европската унија“, категоричен е Захариева.

Министерот за надворешни работи објасни дека не ги прифаќа нивните изрази лично, но е против таквиот јазик против Бугарките. Таа објасни дека западниот сосед реагирал дури вчера, иако имале сигнали од бугарска страна.

„Тоа е главната причина што сега не велиме „ да“. Кога 30 години не само што толерирате, туку и стимулирате државна политика заснована на омраза кон бугарскиот народ и Бугарија, не можете да бидете подготвени да започнете преговори за членство во ЕУ. Ова е во спротивност со европските вредности. Ова е нашиот аргумент“, објасни Захариева.

Таа опиша и случај во кој советник во Министерството за одбрана на Р Северна Македонија предложи апсурдни точки во декларацијата. Според бугарскиот министер за надворешни работи, највпечатлива идеја беше граѓаните со бугарска самосвест да бидат вратени во Бугарија.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO