ʺБугарија најмногу сакаше нашите соседи од Република Северна Македонија, како и нашите пријатели од целиот Западен Балкан да влезат во ЕУ“, рече премиерот Бојко Борисов за време на тековната владина седница, објави БГНЕС.

Премиерот потсети дека Бугарија ја поддржа Република Северна Македонија за нејзиното членство во НАТО.

ʺБевме исклучително добронамерни, загрижени и во разговорите што ги водевме со нив, многу внимателно им објаснивме до каде може да се постигнат нашите компромиси“, рече премиерот, потсетувајќи дека е формирана заедничка историска комисија за решавање на спорот.

Борисов исто така рече дека се одржале десетици разговори, вклучително и со учество на вицепремиерите Захариева и Каракачанов, во потрага по компромиси, така што Бугарија не би била страна што ќе каже ʺне“ за реалниот почеток на преговорите сега.

Премиерот Бојко Борисов изрази жалење што не е покажана обврска во Скопје, сметајќи дека притисокот и лобирањето можат да ја принудат Бугарија да ја смени својата позиција.

ʺНашата позиција не е позиција на тврдоглавост или позиција да ги подготвиме за нашите најблиски пријатели“, рече премиерот.

Според него, бугарската позиција е принципиелна и ги одразува очекувањата на сите бугарски граѓани.

ʺПодготвени сме да ги продолжиме разговорите“, додаде Борисов, повикувајќи да се спроведе Договорот за добрососедство.

 

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO