Фото: Роjтерс

Откако ќе ја преземе функцијата претседател на Соединетите држави, Џо Бајден има намера да се спротивстави на растечкото влијание на Кина.

ʺНие сочинуваме 25 проценти од светската економија“, рече демократот за време на прес-конференција во американската држава Делавер, осврнувајќи се на американската економија. „Треба да работиме со други демократии – уште 25 проценти или повеќе – за да можеме да воспоставиме трговски правила така што Кина и другите нема да ги диктираат правилата ако останат единствената можна опција“.

На прашањето дали Соединетите држави ќе се приклучат на договорот РЦЕП од 15 нации наменет за Азија, Бајден рече дека не е во можност да разговара за трговската политика на САД бидејќи сè уште не ја презел функцијата.

Во екот на трговскиот спор со Соединетите држави, Кина и 14 други азиско-пацифички земји го заверија најголемиот блок на слободна трговија во светот, опфаќајќи 30% од светската економија и 30% од светското население и за прв пат обединувајќи ги азиските сили Кина, Јапонија и Јужна Кореја. На новото регионално сеопфатно економско партнерство (РЦЕП) се приклучуваат и десетте земји од АСЕАН – Виетнам, Филипини, Сингапур, Индонезија, Малезија, Тајланд, Мјанмар, Брунеи, Лаос и Камбоџа, како и Австралија и Нов Зеланд.

Покрај тоа, САД, како најголема економија во светот, остануваат надвор од вториот трговски пакт во азиско-пацифичкиот регион откако претседателот Доналд Трамп се повлече од договорот за ТПП за кој преговараше неговиот претходник Барак Обама во 2017 година. Бајден рече дека тој има детален план што ќе го претстави на 21 јануари 2021 година, ден откако се очекува да положи заклетва за 46-ти претседател на Соединетите држави.

Во исто време, новоизбраниот претседател на Соединетите држави предупреди на ризикот од зголемување на смртноста на Ковид-19 доколку Доналд Трамп и неговата администрација одбијат да се координираат со тимот на демократите за да се обезбеди транзиција кон власта, пренесува Блумберг.

ʺМногу луѓе можат да умрат ако не се координираме“, рече Бајден на прес-конференција во Вилмингтон, Делавер, по состанокот со раководните лица на најголемите американски компании и лидерите на синдикатите. Тој рече дека сегашната американска администрација мора веднаш да му обезбеди на неговиот тим планови за дистрибуција на новата вакцина за коронавирус на пошироката јавност.

ʺКолку побрзо добиеме пристап до плановите на администрацијата за ширење на вакцината, ќе помине неспокојот за пренесување на власта“, рече Бајден.

ʺАко треба да почекаме до 20 јануари (кога новиот претседател стапува на должност) за да започнеме со планирање, ќе изгубиме месец и половина“, рече тој.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO