Фото: Роjтерс

Министрите за економија во еврозоната предупредија на ризик од рецесија како резултат на „вториот бран“ на пандемијата на коронавирусот и повикаа на фискална политика прилагодена на растот.

„Заострувањето на ограничувачките мерки, се разбира, ќе има влијание врз економската активност“, рече еврокомесарот за економија Паоло Џентилони по видео-конференцијата на Еврогрупата во вторникот пред полноќ.

Тој се надева дека економскиот шок ќе биде послаб отколку во „првиот бран“ на пандемијата минатата пролет. „Компаниите и вработените се подобро подготвени да работат од далечина, но во исто време постои неизвесност за времетраењето на вториот бран“, изјави тој.

„Секторот за услуги, а особено туристичкото сместување, културата и слободното време, ќе бидат најтешко погодени“, нагласи тој.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO