Главниот британски преговарач за Брегзит Дејвид Фрост е разочарован од заклучоците на Европската унија за состојбата со преговорите. Премиерот Борис Џонсон денеска ќе го претстави својот пристап.

Европската унија вчера и ја префрли одговорноста на Британија во врска со изнаоѓањето компромис за нивното ново економско партнерство.

„Разочаран сум од заклучоците на ЕУ за преговорите“, напиша Фрост на Твитер, додавајќи: „Изненадената ЕУ веќе не е посветена на интензивната работа за постигнување идно партнерство како што е договорено со шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на 3 октомври. Исто така сум изненаден од предлогот дека за да се постигне договор сите идни потези мора да доаѓаат од Британија. Тоа е невообичаен пристап кон водење преговори“.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO