Македонскиот претседател Стево Пендаровски добил покана за официјална посета на Грција, на која треба да замине на почетокот на следната година. „Сакаме за се да кажеме дека е историско, но ова навистина ќе биде прва посета од ваков тип во последните 30 години на нашата независна држава“, истакна тој во интервју за телевизијата Телма.

Пендаровски изјави дека добил официјална покана да ја посети Атина пред два дена, но дека со оглед на пандемијата на коронавирусот нема да се реализира толку брзо како што било планирано. „Во комуникацијата меѓу двата претседателски кабинета, мојата посета на Атина беше договорена за првиот квартал на 2021 година“, претседателот Пендаровски.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO