Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги обвини Грција и Кипар дека не ги исполниле „ветувањата“ дадени за време на преговорите со Европската унија и НАТО и рече дека неговата земја „ќе им даде одговор каков што заслужуваат“.

Анкара повторно го испрати својот брод за истражување на нафта и гас Оруч Реис на нова мисија во спорните води на истокот на Средоземното море, уште еднаш предизвикувајќи тензии во односите со Грција и Кипар околу спорните поморски граници и правото на истражување.

Турските медиуми јавуваат дека две фрегати на турската морнарица го придружуваат истражувачкиот брод. Тензиите се разгореа во текот на летото, со воинствена реторика и страв од вооружен судир меѓу две членки на НАТО и историски регионални ривали. „Нашиот„ Оруч Реис “се врати на својата должност во Медитеранот“, им рече Ердоган на членовите на неговата владејачка партија во говорот пред турскиот парламент.

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, кој посредуваше меѓу Атина и Анкара во обид да ги намали тензиите меѓу нив, ја критикуваше Турција за преземање „еднострани чекори“ на истокот на Средоземното море, за кои рече дека ги поткопуваат напорите за отстранување на тензиите, а американскиот Стејт департмент издаде соопштение во кое се осудува овој потег на Турција.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO