Григор Димитров с за прв пат во неговата кариера се квалификуваше за учествуво во осминафиналето на Отвореното првенство во тенис на Франција.

Во натпревар од третото коло Димитров го победи Шпанецот Роберто Карбаес Баена со 6: 1, 6: 3 и откажување на Баена пред почетокот на третиот сет

Во следниот круг, Григор ќе се соочи со Стефанос Циципас, кој го елиминираше Алјаж Бедене со 6: 1, 6: 2 и откажување на Словенецот во третиот сет.

Натпреварот Димитров – Циципас е закажан за во понеделник.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO