Министерот за здравство Венко Филипче најави дека се очекува државите од регионот  следната недела да одлучат за слободен премин и отворање на границите.

Промената на режимот на слободно движење на граѓаните од регионот ќе има епилог на следната онлајн средба меѓу земјите од Западен Балкан, Бугарија и Грција, иако ставот на здравствените власти беше ист и минатата недела.

Филипче во емисијата „Патот кон“ на ТВ Алсат-М, истакна дека властите на зејите од регионот најавија координативен совет за заедничко дејствување во донесувањето одлуки за борба против пандемијата, бидејќи епидемиолошката состојба е слична во целиот регион. Но оти, претходно треба да се укине условот за ПЦР-тест, за да се премине границата.

Се очекува координатор на македонското Министерство за здравство, следната недела, пред преставниците на другите држави да ја претстави состојбата со ковид-19 во Македонија, по што на нов состанок ќе треба да се договори заедничка политика за границите.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO