Британскиот премиер Борис Џонсон го повика Парламентот да не и овозможи на ЕУ да ја разедини земјата и ги повика пратениците да го поддржат законот кој неговата Влада призна дека ќе го прекрши договорот за Брегзит.

„Она што не можеме да го сториме сега е да толерираме ситуација во која нашите колеги од ЕУ сериозно веруваат дека имаат моќ да ја разединат нашата земја“, рече Џонсон, обвинувајќи ја Унијата дека и се заканува на Велика Британија со блокада на храна и го опиша предлог-законот како опција со која земјата ќе биде обезбедена.

„Воопшто не уживаме во можноста да треба да ги користиме овие овластувања. Се надеваме многу дека ЕУ ќе биде разумна“, порача Џонсон.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO