Фото: Роjтерс

Рускиот претседател Владимир Путин денеска треба да одржи работен состанок со неговиот белоруски колега Александар Лукашенко. Путин пред извесно време го пофали одговорот на Минск на постизборните протести. Тој откако ги објави подготовките на Москва за поддршка на режимот на претседателот Александар Лукашенко со руските безбедносни сили оцени дека Кремљ е повеќе „неутрален“ за белоруската криза отколку САД или Европската унија.

„Според мене, нашето однесува во врска со настаните во Белорусија е многу порезервирано и неутрално отколку на Европејците и Американците“, изјави Путин на интервјуто за Росија-24 и додаде: „Сепак, ние сигурно не сме рамнодушни кон она што се случува таму“.

Путин изјави и дека е составен контингент на руските безбедносни сили и дека е подготвен да се распореди во Белорусија во случај на „грабежи“ од страна на демонстрантите. „Руските сили нема да бидат користени, освен ако екстремистичките елементи во Белорусија не ја преминат линијата и не започнат со грабежи“, рече Путин.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO