Вредноста на најпопуларната криптовалута, биткоин  достигна 12 000 долари, покажуваат податоците на берзата за криптовалути Coindesk. Тоа се случува првпат од 9 август 2019 година.

Побарувачката на биткоинот е поврзана со финансиската криза предизвикана од пандемијата со новиот коронавирус, сметат аналитичарите.

Вредноста на биткоинот, како и на златото, се зголемуваат за време на криза, бидејќи луѓето се обидуваат да се заштитат од падот на вредноста на националните валути.

И цената на златото веќе бележи историски раст. Унца злато се тргува за речиси 2 000 долари.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO