Фото: Роjтерс

Истражувачите кои стојат зад една од двете руски кандидатски вакцини против новиот коронавирус, кои се во процес на одобрување во земјата, велат дека планираат да започнат со производство во ноември, оспорувајќи ги тврдењата на руските власти дека планираат голема кампања за вакцинирање во октомври.

Директорот на Државниот истражувачки центар за вирологија и биотехнологија Вектор, Ринат Максјутов, денеска процени дека неговата компанија ќе почне со производство на вакцината во ноември.

„Значи, кон крајот на годинава и почетокот на наредната, може да зборуваме за почеток на вакцинирањето барем на луѓето од ризичните категории и понатамошно преминување кон масовна вакцинација“, рече тој за телевизијата Росија 1.

Руските власти постојано ветуваат агресивен распоред за вакцинација од болеста од која досега се заразија скоро 850 илјади Руси, а над 14 илјади починаа.

ДОНИРАЈ

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO