Белорускиот претседател Александар Лукашенко ќе и се обрати на нацијата на 4 август, само неколку дена пред неговата најтешка кандидатура за повторен избор по доаѓањето на власт пред повеќе од четвртина век.

Лукашенко ќе има обраќање во парламентот, откако нејзините две комори ќе се состанат денеска, за да разговараат за клучните национални прашања, изјави неговиот портпарол Наталија Ејмонт.

Претседателот првично требаше да го има своето обраќање во парламентот во април, но го одложи поради појавата на коронавирусот. Во минатата недела Лукашенко свика вонреден состанок на парламентот за 3 август.

Белорусија ќе ги одржи претседателските избори на 9 август. Лукашенко управува со Белорусија од 1994 година, но опозицијата против шестиот мандат расте, при што десетици илјади луѓе присуствуваа на митинзите на опозицијата во последните неколку недели.

ДОНИРАЈ

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO