Живеејќи го сонот на минатите генерации и гордо сеќавајќи се на борбата за слобода, Обединети за Македонија на сите македонски граѓани им го честита  2 Август – Илинден.

Илинден е симбол на македонскиот непокор, на борбата за слобода и правдини. Пред 117 години, револуционери и идеалисти го кренаа Востанието, со чиста мисла и желба за автономија и човечки правдини. Илинден е и инспирација и паметник за македонските генерации, ден кога ги славиме и се присетуваме на голем број на револуционери и борци за независна Македонија, кои со својата крв ги испишаа најславните страници од историјата на македонскиот народ.

Денес, гoрдo и хрaбрo чекoриме нaпред, потсетувајќи се на славното минато,  рaзмислувајќи  зa пoдoбрo утре. Како нов Илинденски патоказ денес се бориме за европска и евроатланска интеграција на нашата земја.

Пред нас е и нова борба –  за современа, просперитетна и економски напредна Македонија, во чекор со земјите на НАТО и европските држави. Доколку борбата на нашите предци била создавање на независна македонска држава, нашата борба е да ја зачуваме и да и го трасираме патот кон економски напредок и просперитет, кон ЕУ, каде што природно припаѓаме. Во таа нова, современа битка, ОМ  со новата сила и нова енергија, со стратегија и силен мотив ќе опстојува на  заложбите на Илинден- за слободна, самостојна и економски силна Македонија.

Нека е честит и вековит Илинден!

Нека е Вечно делото на Илинден!

Нека е вечна славата на борците за слободна и независна државност!

Нека е вечна нашата татковина Македонија!

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO