Фото: Роjтерс

Русија денес објави 5.427 нови случаи на коронавирус, со што нивниот вкупен број достигна 850.870, рангирајќи ја земјата на четвртото место во светот, пренесоа Ројтерс и ТАСС.

Според податоци на рускиот оперативен штаб за борба со вирусот, дневниот раст на овој индикатор веќе 12 дена не надминува 0,7 проценти.

Во изминатите 24 часа во Русија 70 лица починале од коронавирусна инфекција и смртните случаи меѓу 145 милионското население стануваат вкупно 14.128, информира штабот.

Во текот на денот оздравеле 3649 пациенти. Вкупниот број на излекуваните од коронавирус во земјата е веќе 650.173.

Делот на опоравените е над 76 проценти од вкупниот број на заразените, покажуваат податоците на оперативниот штаб.

Според пресметките на ТАСС, коефициентот на распространување на вирусот во Русија е 0,98.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO