Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Република Северна Македонија беше историски чекор во односите меѓу двете земји. Знак дека сме се поучиле од грешките од минатото и подготвени сме да работиме за безбеден и стабилен Балкан во иднина.

Европската интеграција гарантира мир и просперитет. Бугарија останува доследна во својата поддршка за европската иднина на Република Северна Македонија, но тоа минува преку стриктното почитување на добрососедските односи и постигнатите ангажмани во Договорот, што го потпишавме на овој датум пред 3 години.

––––––––-

ФБ статус на бугарскиот премиер Боjко Борисов по повод  3-годишнината од потпишувањето на Договорот за добрососедство, пријателство и соработка

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO