Фото: Роjтерс

Претседателот на САД Доналд Трамп, изјави дека денеска ќе преземе дејства за забрана на апликацијата ТикТок во САД, пренесоа светските агенции.

Претходно беше објавено дека администрацијата на Трамп планира да и нареди на кинеската компанија ByteDance да го продаде својот удел во апликацијата. Вчера, американските медиуми објавија дека софтверскиот гигант ʺМајкрософт“ преговара да го купи.

ʺШто се однесува до ТикТок, ние ги забрануваме во САД“, изјави Трамп пред медиумите на бордот на авионот, со кој се враќаше од Флорида. Претседателот кажа дека може да искористи вонредни економски овластувања или указ, за да го наложи тоа решение.

Видео-апликацијата предизвикува загриженост во САД дека кинеската влада може да цензурира критични кон него, или да добие информации за корисниците, одбележува АП. Компанијата настојува, дека не цензурира видеа и не би предоставила на Пекинг податоци за американски корисници, дури и ако кинеските власти го побараат тоа.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO