Фармацевтските компании Pfizer Inc. и BioNTech постигнаа договор со јапонското Министерство за здравство, труд и благосостојба за доставување на 120 милиони дози на нивниот кандидат за вакцина против коронавирус, соопштија од двете компании денес.

Испораките на проектната вакцина се планирани за првиот дел од 2021 година, доколку се покаже дека е безбедна и ефикасна по спроведените испитувања и по потребните регулаторни проверки. BioNTech и Pfizer соопштија дека планираат да произведат до 100 милиони дози до крајот на оваа година и 1,3 милијарди дози до крајот на 2021 година.

ʺЧест ни е што работиме со јапонската влада и да ги искористиме нашите научни и производствени ресурси за нашата заедничка цел да обезбедиме милиони дози потенцијална вакцина против ʺКовид-19“ за јапонскиот народ што е можно поскоро“, рече извршниот директор на Pfizer Алберт Бурла.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO