Опис: Неколку дена пред да биде убиен, Тодор Александров испраќа писмо до Александар Протогеров. Писмото е публикувано во „Сè за Македонија: Документи: 1919-1924“, Скопје, 2005 година.

„Много грешиш, като твърдиш в писмото си: първо, че сме били оръдия на бълг[арското] правителство и второ и 2) „От друга страна и с правит. не сме добре не поради принцип. въпроси, а за дребнавости“. И как са съвместими тези две работи, хем да сме оръдия на правит., хем да не сме добре. Мога да докажа пред безпристрастен арбитър, че никога не сме били и сега не сме оръдия на бълг[арските] правителства, а секога сме били и требва да бъдем „оръдия“ на Независима България, на борческа Македония и на целото бълг[арско] племе.“

Извор: Скенирано од оригинален примерок

Автор: Тодор Александров (1881-1924) е легендарен револуционер, долгогодишен лидер на ВМРО и една од иконите на македонското револуционерно движење.

За повеќе информации за Тодор Александров ОВДЕ

За да го прочитате писмото, кликнете ОВДЕ

Извор: Библиотека Струмски

 

 

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO