Илјадници противници на белорускиот претседател Александар Лукашенко се собраа во центарот на Минск.

Ова е пореден митинг на приврзаниците на Светлана Тихановскаја, кој се претвори во кандидат на обединетата опозиција за претстојните претседателски избори на 9 август.

Тихановскаја одрече дека таа или нејзиниот сопруг се поврзани со наводен руски заговор за дестабилизација на Белорусија.

Во средата, властите во Минск, соопштија за притворање на 33 службеници на руската приватна воена компанија ʺВагнерʺ.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO