Поради вчерашните протести, затворени се две клучни крстосници во центарот на Софија – Орлов Мост и Цар Освободител на подрачјето на Претседателството. Не е дозволен сообраќај преку овие две места. Патролите го пренасочуваат сообраќајот и го регулираат сообраќајот, соопшти МВР.

Физички судири се очекуваат поради затворените раскрсници во Софија, најави на вонредниот брифинг шефот на СДВР, старши комесар Георги Хаџиев.

И покрај нашите напори и повици, постои голема веројатност за физички судири и ние правиме големи напори да не дојдеме до таков момент. Ние се потпираме на граѓаните и ве потсетувам дека секогаш се обидуваме да имаме дијалог и да објаснуваме дека другите граѓани исто така имаат права и мора да идат на своите работни места, додаде Хаџиев.

Најголемиот антивладин протест се случи вчера. Во главниот град и во повеќе од 10 регионални градови, 21-от ден на незадоволството започна на пладне. Клучните раскрсници во Софија и другите градови беа блокирани. Барањата на демонстрантите остануваат непроменети – оставка на владата, оставка лично на премиерот Бојко Борисов, оставка на главниот обвинител Иван Гешев и одржување на фер избори.

Демонстрантите вчера се заканија дека ќе останат во шатори во т.н. „Триаголник на власта“ сè додека не ја добијат оставката која ја бараа повеќе од дваесет дена.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO