Фото: Роjтерс

Американскиот секретар за финансии Стивен Мнучин соопшти дека републиканците се подготвени, среде епидемијата на коронавирус, да го реализираат следниот пакет помош во понеделник, и дека за тоа добиле поддршка од Белата куќа. Тој вети нова рунда стимулативни чекови од 1 200 долари, кои би можеле граѓаните да ги добијат во август.

Мнучин рече дека продлабочувањето на долгорочните бенефиции за невработеност, но и нивно значително намалување, бил главен приоритет на претседателот Доналд Трамп.

Има план да се намали дополнителната помош до 100 долари месечно, додека републиканците во Сенатот беа повеќе за 200 долари со општ договор за укинување на некои стимуланси.

 

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO