Фото: Роjтерс

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) проучува дополнителни инструменти за обезбедување финансирање на најсиромашните земји во светот и други кои се сериозно погодени од пандемијата со коронавирус, изјави Извршниот директор на ММФ, Кристалина Георгиева, цитирана Ројтерс.

Таа ги повика министрите за финансии и гувернерите на централната банка на земјите од Г20 од да размислат за продолжување на мораториумот на долгот на најсиромашните земји и по крајот на годината и да работат за поголемо учество на приватниот сектор.

Со оглед на сериозноста на кризата и постојните високи долгови, треба да се разгледа посеопфатно олеснување на долговите за многу земји, додаде Георгиева.

Таа учествуваше на виртуелна средба на министрите за финансии и на гувернерите на централната банка на земјите од Г20, со кој претседава Саудиска Арабија и посветена на закрепнувањето на светската економија.

ʺНие треба да се обединиме за да им помогнеме на најсиромашните и најранливите економии, особено на оние кои се борат со големи долгови и зависат од сериозно погодените сектори на економијата“, нагласи таа, цитирана од ТАСС.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO