Фото: Роjтерс

Руската полиција уапси повеќе од 100 луѓе по вчерашните демонстрации во Москва против уставните измени. Репортери на француската новинска агенција Франс прес виделе дека полицијата апсела демонстранти и новинари во центарот на Москва по протестите на плоштадот Пушкин.

Протестот се одржа поради уставните измени, неодамна усвоени на повеќедневниот референдум со 78% од гласовите.

Измените на Уставот на Русија му овозможија на претседателот Владимир Путин да се кандидира за уште два мандата на чело на државата, што значи дека може да остане на таа позиција до 2036 година.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO