Утрово премиерот Бојко Борисов го свика Советот на владејачката коалиција заради протестите и во потрага по план за консолидирање на институциите во земјата. За време на средбата, ГЕРБ и Обединетите патриоти ќе разговараат и за оставките на Владислав Горанов, Младен Маринов и Емил Караниколов, што ги побара премиерот синоќа.

Борисов ја најави претстојната средба со владејачките партнери и објасни дека ќе бара договор за план за стабилизација, излез од ситуацијата со антивладините протести.

„Луѓето – тие утврдуваат кој, како и кога да владее“, беше цитиран Борисов од БНР.

„Постојат и алатки кои велат како да се прекине мандатот или да се одржат предвремени избори. Сакам да зборувам за овие работи, вклучително и со коалиционите партнери. Доколку немаме план за стабилност, вклучително и со опозициските партии да се договориме за што ќе сториме през останатите месеци … Никој не може сам да го стори тоа “- беше категоричен премиерот.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO