Фото: Роjтерс

Од денес, во Хрватска стапуваат на сила построги епидемиолошки мерки, кои кризниот штаб ги објави, поради зголемениот број на заразени со коронавирус во последните неколку дена.

Носењето маски ќе биде задолжително во продавниците, јавниот превоз и медицинските установи.

Вработените во кафулињата и рестораните исто така мора да носат маски.

Воведени се нови правила и за собирање на повеќе од 100 лица на едно место – посетителите треба да носат маски, да се спазуваат стриктно хигиенските бараЈа. Забрането е ракувањето, прегратките и бакнежите.

Од сабота започнува прилагањето на построги мерки на границите, при што за сите граѓани на земји што не се членки на ЕУ, е задолжителен негативен тест за коронавирус со траење од најмногу два дена или 14 дневна самоизолација.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO