Фото: Роjтерс

ЕУ ќе посредува за изнаоѓање на сеопфатен, конечен и правно обврзувачки договор за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина, рече високиот претставник за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел пред возобновувањето на дијалогот меѓу двете земји преку видео конференција:

ʺОтсуството на решение го спречува развојот и на двете земји. Знаеме дека тој процес не е лесен и никогаш не бил, но императив е да се работи за мир и просперитет во името на нашата заедничка иднина “.

Ова е прва средба на високо рамниште од 2018 година и ќе биде проследена со физичка средба во четврток во Брисел.

еДомаќин на видео-конференцијата е Борел, придружен од специјалниот претставник за дијалогот Мирослав Лајчак.

Српскиот претседател Александар Вучиќ се вклучува од Белград, а косовскиот премиер Авдалах Хоти, од Приштина.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO