Германската фармацевтска компанија BioNTech верува дека до декември ќе добие одобрение за својата вакцина против коронавирус, изјави вчера извршниот директор на компанијата, д-р Угур Сахин.

Во интервју за Вол Стрит Журнал, д-р Сахин тврди дека неколку стотици милиони дози од вакцината, која ја подготвува во соработка со американската компанијаPfizer Inc може да бидат направени пред да биде добиено одобрение, а се планира да бидат произведени над една милијарда дози до крајот на 2021 година.

ʺ„Нашите први досегашни податоци покажуваат дека нашиот кандидат за вакцина може да произведе антитела на повисоко ниво од оние кои се опоравиле од инфекција на Ковид-19, објасни тој.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO