Фото: Роjтерс

Тимот за кризата со коронавирус на Србија треба да се сретне денеска по втората ноќ на судири во Белград, поради гневот на јавноста за одговорот на владата на пандемијата. Полицијата употреби солзавец за да го растера протестот, кој траеше долго пред зградата на парламентот во Белград.

Имаше протест и во вториот по големина град во Србија, Нови Сад. Додека толпата се движеше тамо, некои луѓе фрлаа камења и други предмети во зградата на градското собрание, каде избувна пожар. Демонстрантите фрлија камења и во канцеларијата на владејачката Српска напредна партија.

Демонстрациите во Белград избувнаа на 7 јули откако претседателот Александар Вучиќ објави нови задолжителни чекори и намера да наметне полициски час.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO