По огромниот пад предизвикан од пандемијата на коронавирусот, германската индустрија повторно добива нарачки. Сепак, една петтина од фирмите се борат за опстанок, пишува Deutsche Welle.

Германската индустрија во мај повторно доби значително поголем број порачки, откако доживеа крах поради корона кризата. Според податоците на Сојузната служба за статистика, бројот на порачки е за 10,4 отсто повисок отколку во април. Но, ако се споредат бројките на годишно ниво тоа се и натаму драстични 29,3 насто помалку од 2019 година.

Во споредба со периодот пред корона кризата се забележува колку таа ја оптоварила индустријата, сѐ уште се 30 отсто помалку нарачки отколку во февруари, а кога станува збор за автомобилската индустрија порачките се преполовени.Во Германија, индустријата во мај примила 12,3 насто повеќе нарачки отколку во април, а од странство стигнаа 8,8 отсто повеќе порачки.

Од еврозоната се 21 насто повеќе, што е значително зголемување отколку надвор од евро зоната. Особено е зголемен бројот на нарачки за капитална стока, како на пример машини.

Германското министерство за економија соопшти дека индустријата веќе ја поминала најниската точка на рецесија и притоа укажа на автомобилската бранша и порастот на нарачки во мај за 40 насто.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO