Руската Црноморска флота ги следи движењата на бродовите на НАТО во Црното Море, објави руското Министерство за одбрана. Црноморската флота започна со набљудување на активностите на акцијата на НАТО силите, кои влегоа во Црното Море на 7 јули 2020 година. Станува збор за бродови миноловци на грчката, шпанската и италијанската морнарица.

Последниот пат кога руските вооружени сили ги набљудуваа активностите на НАТО во Црното Море беше на 17 јуни, кога американскиот ракетен уништувач „Портер“, кој е распореден во американската база во Шпанија, влезе во областа. Бродот е опремен со ракетен одбранбен систем и е вооружен со крстосувачки ракети Томахавк.

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO