Фото: Роjтерс

Француска авиокомпанија и еден од нејзините оддели планираат да намалат 7.500 работни места до 2022 година, како резултат на негативните ефекти на коронавирусната  пандемијата врз воздушниот транспорт.

Повеќето од скратувањата ќе станат преку незаземање на местата на оние кои што се пензионираат и вработените кои напуштаат.

Ќе се работи и за поттикнување на доброволното заминување и предвремено пензионирање.

Експертите предвидуваат дека оваа година светските авиокомпании ќе претрпат загуби од 84 милијарди долари, а нивните приходи ќе бидат преполовени.

Некои поддадоа барања да бидат објавени во банкрот, додека други побарале државна помош, јавуваат новинските агенции.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO