Фото: Роjтерс

Претседателот на Русија Владимир Путин денес го потпиша указот кој дава можност измените во уставот на земјата да стапат незабавно во сила од 4 јули.

Според истиот указ, изменетата верзија на рускиот устав ќе биде објавена на официјалниот владин интернет портал за правна информација.

Говорејќи на видео конференција со работната група што ги подготви амандманите, Путин истакна дека руското законодавство сега треба целосно да се усогласи со новите уставни измени.

ʺБез никакво преувеличувањв, промените беа усвоени со волја на народот“, рече претседателот, осврнувајќи се на резултатите од гласањето одржано пред неколку дена.

Тој исто така посочи дека ʺсè било направено“ за да се спроведе процедурата за гласање на соодветен и безбеден начин.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO